Rad sa “prikrivenim” kyom u shiatsu tretmanu
“Prikriveni” kyo u shiatsu tretmanu
Shiatsu nam nudi priliku da dijagnosticiramo i pristupamo radu na tijelu iz više kutova, jedan od pristupa je rad sa kyo i jitsu. Shiatsu praktičarima je poseban izazov rad sa “prikrivenim” kyom u shiatsu tretmanu. Prepoznavanje “prikrivenog” kyoa zahtijeva veću prisutnost i više iskustava u radu kod shiatsu praktičara. Potrebno je da shiatsu praktičar pozorno sluša u uvodnom razgovoru kako se osjećate i što vaše tijelo govori. Zatim da djeluje s posebnom pažnjom, kao odgovor na ono što tijelo traži i što vam je potrebno u tom trenutku.
“Kyo” znači prazninu, nepripremljenost, šuplje prazno mjesto.
Jedna od tendencija kyoa je da ostane skriven, da je na površini tvrd, a ispod prazan i šuplji. On ne pušta odmah u sebe nego ga čekamo da nas pusti. Kyo je prirodna potreba organizma za preživljavanje i otkrit će se kao manjak na meridijanu ili na dijagnostičkoj zoni. Tamo gdje je kyo skriven postoji ranjivost, ponekad i sram, a oko njega se nalazi zaštita. On se skriva, ne želi da ga vidi i da ga se nađe.
“Jitsu” znači punoću, stvarnost, napetost, simptom.
S druge strane jitsu sve radi kako bi fokus bio na njemu i kako bi nas odvratio od stvarnog uzroka i problema. Bavimo se jitsuom koji je simptom, a ne kyom koji je uzrok. Kyo i jitsu se više odnose na kvalitetu i stupanj energije te njen intenzitet. Kyo ima manju energiju te osjećaj praznine i nezadovoljstva, uz to je nevidljiv i skriven. Kyo se obično nalazi duboko, a jitsu na površini. Važno je da kyou pristupimo prvom u tretmanu, on mora prvi biti zadovoljen da bi mogli disperzirati jitsu. Radeći na kyou dovodimo Qi u njega i tako disperziramo jitsu.
Važnost dodira u shiatsu tretmanu
Dodir je izrazito važan u shiatsu tretmanu, jer dodirom i osjetom možemo osjetiti, te prepoznati potrebe tijela. Bez obzira bile one emotivne ili fizičke, vidljive ili nevidljive. Shiatsu tretmanom pomažemo klijentu da osvijesti svoje potrebe te da se poveže s njima, tako osvijetlimo kyo kako jitsu više ne bi dominirao i odvlačio pažnju.
Kyou pristupamo vrlo pažljivo, jer bol u njemu može biti jaka i nepodnošljiva, trebamo paziti da u njega ne uđemo prebrzo ili presnažno. Tijelo čuva to područje slabosti i ako nismo posebno pažljivi i ako naglo uđemo u njega zatvorit će se i na kraju blokirati prolaz.
Kyo područje će se opustiti pod čvrstim, podražavajućim pritiskom, koji je s druge strane izrazito nježan i podržavajući. Ono što pomaže su i tehnike istezanja, koje trebaju biti izvedene vrlo polagano i sa puno osjećaja. Posebno treba izbjegavati zamke jitsua i onoga što vrišti, te tražiti osnovni uzročni kyo koji se krije.
Rad na jitsu dovodi više energije i pažnje u to područje koje je ionako u višku. To može kod slabih i kronično bolesnih osoba dovesti do pogoršanja stanja. Pravilnom primjenom tehnike, osoba će se opustiti, otvoriti i prepustiti nam se. To će nam omogućiti da se kyo pokaže, da izađe na površinu i da se više ne skriva.
Rad sa “prikrivenim” kyo -m u shiatsu tretmanu nas dovodi bliže iscjeljenju.